Smýkač nebo manipulátor? | Staves s.r.o.

Když potřebujete stavební stroje s perfektním servisem.
Na víkend. Na půl roku. Napořád.

Máte dotaz? Volejte 585 312 444
nebo nám na sebe nechte kontakt. Ozveme se.

„Smykáč“ nebo manipulátor?

Novinkou letošní sezóny je nový teleskopický manipulátor Kubota KTH4815, který byl představen na brněnském veletrhu Techagro. Manipulátor s výbavou, kterou dodává firma Staves váží cca 3600 kg, má výškový dosah 4,8 m a maximální nosnost na vidlích 1420 kg. Hydrostatický pohon je poháněn dieselovým čtyřválcem Kubota o výkonu 33 kW. Jeho maximální rychlost pojezdu činí 25 km/h.

Největší výhodou manipulátoru jsou kompaktní rozměry. Šířka stroje je pouze 1600 mm a výška 1970 mm. Poloměr otočení přes záď činí 2700 mm. Je vybaven řízením 2x4, 4x4 a krabím chodem. To z něj dělá úžasného malého pomocníka, který se hodí nejlépe do stísněných a malých prostor. Ve výbavě dále má dva proporcionální přídavné hydraulické okruhy ovládané z multifunkčního joysticku, díky tomu jej lze využít na různé přídavné zařízení jako např. zametací zařízení, lopata 4 v 1, lopata s přidržovačem, vidle s přidržovačem, různé typy vyhrnovačů, apod. Průtok oleje na přídavné hydraulice je 51 l/min a tlak 230 barů.

Ve srovnání se smykovým nakladačem, který představuje univerzálního pomocníka na českých stavbách po mnoho let, se kompaktní kolový manipulátor může pyšnit hned několika výhodami. První a nejdůležitější jsou provozní náklady. Spotřeba paliva u smykem řízených nakladačů je rozhodně vyšší než spotřeba u nakladačů s pevným rámem a řízením všech čtyř kol. Dále je důležité řešit cenu sady pneumatik, kde u smykáčů pneumatiky měníte takřka každou sezónu, u kolového manipulátoru jsou tyto starosti na pořadu dne tak jednou za pět let! V neposlední řadě bych zdůraznil parametry dosahu (výškový 4,8 m u KTH4815) a preciznost (citlivost) ovládání, zejména pojezdu.

Tento malý dříč se hodí jak na menší a střední stavby, do zahradnictví, komunálních služeb nebo samozřejmě do zemědělského odvětví. Tyto teleskopické manipulátory jsme pro Vás zařadili i do našich půjčoven a jsou k dispozici i k předvedení.