Smýkač nebo manipulátor? | Staves s.r.o.

„Smykáč“ nebo manipulátor?

Novinkou letošní sezóny je nový teleskopický manipulátor Kubota KTH4815, který byl představen na brněnském veletrhu Techagro. Manipulátor s výbavou, kterou dodává firma Staves váží cca 3600 kg, má výškový dosah 4,8 m a maximální nosnost na vidlích 1420 kg. Hydrostatický pohon je poháněn dieselovým čtyřválcem Kubota o výkonu 33 kW. Jeho maximální rychlost pojezdu činí 25 km/h.

Největší výhodou manipulátoru jsou kompaktní rozměry. Šířka stroje je pouze 1600 mm a výška 1970 mm. Poloměr otočení přes záď činí 2700 mm. Je vybaven řízením 2x4, 4x4 a krabím chodem. To z něj dělá úžasného malého pomocníka, který se hodí nejlépe do stísněných a malých prostor. Ve výbavě dále má dva proporcionální přídavné hydraulické okruhy ovládané z multifunkčního joysticku, díky tomu jej lze využít na různé přídavné zařízení jako např. zametací zařízení, lopata 4 v 1, lopata s přidržovačem, vidle s přidržovačem, různé typy vyhrnovačů, apod. Průtok oleje na přídavné hydraulice je 51 l/min a tlak 230 barů.

Ve srovnání se smykovým nakladačem, který představuje univerzálního pomocníka na českých stavbách po mnoho let, se kompaktní kolový manipulátor může pyšnit hned několika výhodami. První a nejdůležitější jsou provozní náklady. Spotřeba paliva u smykem řízených nakladačů je rozhodně vyšší než spotřeba u nakladačů s pevným rámem a řízením všech čtyř kol. Dále je důležité řešit cenu sady pneumatik, kde u smykáčů pneumatiky měníte takřka každou sezónu, u kolového manipulátoru jsou tyto starosti na pořadu dne tak jednou za pět let! V neposlední řadě bych zdůraznil parametry dosahu (výškový 4,8 m u KTH4815) a preciznost (citlivost) ovládání, zejména pojezdu.

Tento malý dříč se hodí jak na menší a střední stavby, do zahradnictví, komunálních služeb nebo samozřejmě do zemědělského odvětví. Tyto teleskopické manipulátory jsme pro Vás zařadili i do našich půjčoven a jsou k dispozici i k předvedení.