Firma Montabert: historie | Staves s.r.o.

Když potřebujete stavební stroje s perfektním servisem.
Na víkend. Na půl roku. Napořád.

Máte dotaz? Volejte 585 312 444
nebo nám na sebe nechte kontakt. Ozveme se.

Montabert historie aneb Výkon, kvalita, inovace

Francouzská firma Montabert byla založena v roce 1929. Její oblastí je vývoj a výroba strojů pro těžební odvětví, stavebnictví a demolice. Montabert zaujímá na světovém trhu velmi významné místo, především proto, že představuje technickou špičku. Úsilí ve vývoji výrobků Montabert je nasměrováno ke zvyšování účinnosti, životnosti a spolehlivosti. Základem jejich úspěchu je prvotřídní výzkumné a vývojové oddělení, kontrola jakosti a kvality, provádění zkoušek spolehlivosti a životnosti a špičková technologie výroby včetně precizního tepelného zpracování.

Dnešním sortimentem Montabertu jsou hydraulická kladiva, pneumatická kladiva a lomové vrtačky.

Hydraulická kladiva

Největším výrobním odvětvím jsou hydraulická kladiva, v němž zaujímá ve světě vůdčí pozici, zejména pro svou mimořádně vysokou úroveň technických a výkonových parametrů, a pro originalitu koncepčních a technických řešení. Montabert je např. autorem principu a prvním výrobcem hydraulického kladiva (1969) s membránovým bezúdržbovým akumulátorem, jež po ukončení patentové ochrany nyní užívá stále větší počet výrobců. Principem akumulátoru je oddělení prostoru s dusíkem od prostoru s olejem membránou, která zamezuje jakémukoliv úniku dusíku z akumulátoru, takže nemůže dojít ke snížení výkonnosti kladiva. U kladiv, kde není membránový akumulátor a dusík je přímo ve styku s pístem, dochází během provozu k únikům dusíku kolem těsnění pístu. Následkem toho klesá tlak dusíku a klesá také výkon kladiva. Proto je nutno pravidelně měřit tlak dusíku a doplňovat jej na předepsaný tlak.

Některé prvky kladiv Montabert nebyly ostatními výrobci doposud rovnocenně technicky vyřešeny a uplatněny, a tak zůstávají pouze předností kladiv Montabert. Jsou to například:

• plně automatický variabilní systém patentovaný firmou Montabert - podstatou tohoto systému je, že reguluje jak frekvenci, tak i energii podle tvrdosti materiálu a přesně přizpůsobuje délku úderu pístu okamžitým podmínkám. Každý typ materiálu totiž vyžaduje jiný poměr frekvence a energie úderu. Montabert je tak použitelný pro všechny typy materiálu a ve smíšených podmínkách pracuje efektivněji než kladiva s konstantní energií úderu.

• systém Optipower - zachování energie, která přichází od materiálu zpět do kladiva. Tato energie je uložena do akumulátoru a následně přidána do dalšího úderu pístu, takže umožní zvýšit výkon právě tehdy, když je to nutné, tedy pro tvrdé materiály.

• uchycení nástroje v kladivu, tzv. TPS systém. Charakteristické pro tento systém jsou zajišťovací čepy sloužící pouze pro uchycení nástroje uvnitř kladiv, které jsou tedy méně opotřebovávány a torzní síly působící na nástroj jsou přenášeny vrchním pouzdrem. Předejde se tak opotřebení nástroje v prostoru zajišťovacích čepů a jeho předčasnému zlomení.

 

Protože cílem Montabertu je určovat trendy dalšího technického vývoje v oboru, můžeme se jistě brzy těšit na zajímavé novinky, z nichž některé budou vystaveny již na světové výstavě Bauma 2019.